3.9%Germany Germany
2.9%Indonesia Indonesia
1.9%Brazil Brazil

XII. EP - Saint Chamond 2000

Dvanajsto evropsko prvenstvo je selektor slovenske izbrane vrste Darko Guštin izkoristil tudi že za sestavo reprezentance na domačem svetovnem prvenstvu, ki je bilo na sporedu naslednje leto. Kot se je kasneje izkazalo so prav udeleženci evropskega prvenstva v Franciji leto dni kasneje v Kranju nosili dres z državnim grbom. Zagotovo je bila največja reprezentančna okrepitev Bojan Novak, ki je več kot uspešno zabeležil svoj prvi nastop za Slovenijo na evropskih prvenstvih. Svoj debi pa je v Franciji zabeležil tudi Damjan Sofronievski, ki je nastopil v dveh disciplinah. Kolajne je osvojilo šest držav, najuspešnejši pa so bili Italijani s kar tremi zlatimi. Poseben uspeh je dosegla Hrvaška, saj je osvojila kolajne v vseh petih disciplinah. Kar se tiče sprememb je edino modifikacijo doživelo natančno zbijanje, ki je prvič potekalo na način kot ga poznamo sedaj, torej vsaka pozicija se zbija enkrat. Medtem ko so največje razočaranje zagotovo doživeli domačini Francozi, ki so se morali zadovoljiti le z eno bronasto kolajno, je bil slovenski selektor zadovoljen. "Držali smo obljubo, fantje so izpolnili pričakovanja. Le malo športne sreče je manjkalo Damjanu v natančnemu zbijanju, sicer bi imeli odličje v tej 'loterija' disciplini", je ocenil dosežke v Franciji selektor Guštin.

HITROSTNO ZBIJANJE

SLOVENSKO-HRVAŠKI FINALNI OBRAČUN DOBIL PAPAK

Bojanu Novaku, ki je še v Saluzzu zastopal Hrvaško, je tudi tokrat uspelo priti do finala. Dve leti nazaj je moral priznati premoč Francozu Maugironu, tokrat pa mu je nasproti stal bivši reprezentančni kolega, Hrvat Ante Papak, ki je dobil priložnost po Novakovem odhodu iz hrvaške reprezentance. Še enkrat več se je pokazalo da so Francija, Italija, Hrvaška in Slovenija velesile v tej disciplini, Slovenija pa se je tokrat okoronala s srebrno kolajno.

• Novak (SLO) - 41/45
  • Grail (FRA) - 40/48
  • Papak (HR) - 39/47
  • Ziraldo (ITA) - 35/47
  • Lopez (ŠPA) - 30/42
  • Brunetta (LUX) - 26/39
  • Raić (JUG) - 26/42
  • Kanev (BOL) - 13/39

• Papak (HR) - 43/48
  • Novak (SLO) - 39/45
  • Grail (FRA) - 37/48
  • Ziraldo (ITA) - 33/47

• Papak (HR) - Novak (SLO) 42/47 - 40/44

NATANČNO ZBIJANJE

GERARD PIGNONE KONČNO NA VRHU

Švicar, ki je odlično nastopal že v Saluzzu, se je v natančnemu zbijanju komajda prebil skozi kvalifikacije, nato pa odlično nastopil v četrtfinalu in finalu ter osvojil svoj edini naslov evropskega prvaka. Damjan Sofronievski nastopil odlično a mu je v četrtfinalu zmanjkalo nekaj športne sreče. Jure Maglić je bil nato boljši v razigravanju, "Softy" pa je osvojil peto mesto.

• Pignone (ŠVI) - 22
  • Ballabene (ITA) - 19
  • Mauro (NEM) - 18
  • Maglić (HR) - 17 (23)
  • Sofronievski (SLO) - 17 (14)
  • Majorel (FRA) - 16
  • Djurović (JUG) - 10
  • Bussier (LUX) - 4

• Pignone (ŠVI) - 25
  • Ballabene (ITA) - 13
  • Maglić (HR) - 12
  • Mauro (NEM) - 5

DVOJICE

VELIKA SLOVENSKA ZMAGA V OBRAČUNU ZA BRON

Aleš Škoberne in Uroš Vehar, ki sta v Saint Chamondu nastopila kot aktualna svetovna prvaka, sta tudi tokrat nastopila odlično. V predtekmovanju nista imela težjega dela, saj sta suvereno opravila z dvojicama Nemčije in Jugoslavije. V polfinalu so se znašle dvojice velike četverice. Oba polfinalna obračuna sta bila tesna, uspešnejši pa so bili Italijani in Hrvati. V obračunu za tretje mesto sta slovenska reprezentanta ugnala domačo dvojico, Carlo Ballabene pa je tokrat v paru z Pierom Ameriom osvojil svoj drugi zaporedni naslov evropskega prvaka v tej prestižni disciplini.

• Škoberne, Vehar (SLO) - Zelić, Petričević (BiH) 7:6
  • Ivančić, Maglić (HR) - Bussier, Mintiel (LUX) 13:0
  • Ballabene, Amerio (ITA) - Beccali, Ceccoli (SM) 13:1
  • Grail, Bilon (FRA) - Djurović, Stjepčević (JUG) 9:3

• Grail, Bilon (FRA) - Ballabene, Amerio (ITA) 5:7
  • Škoberne, Vehar (SLO) - Ivančić, Maglić (HR) 11:13

• Grail, Bilon (FRA) - Škoberne, Vehar (SLO) 11:13

• Ballabene, Amerio (ITA) - Ivančić, Maglić (HR) 7:6

POSAMEZNO

MOMMETO PREVZEL PRESTOL NOVAKU

Bojan Novak ni uspel ubraniti naslova evropskega prvaka. Bržkone je bil usoden poraz proti Italijanu Mommetu v predtekmovanju, saj je v četrtfinalu nato dobil močnejšega nasprotnika. Slovenija namreč ni bila nosilec, zato je aktualni evropski prvak že v predtekmovanju naletel na trši oreh. V izločilnih bojih ga je pričakal Francoz Majorel, ki pa je na koncu prav tako ostal brez odličja.

• Novak (SLO) - Majorel (FRA) 6:9
  • Papak (HR) - Venuti (NEM) 13:3
  • Mometto (ITA) - Pignone (ŠVI) 13:1
  • Rossello (MON) - Raić (JUG) 12:5

Dvoboj za 5. mesto

• Novak (SLO) - Raić (JUG) 13:7
  • Novak (SLO) - Pignone (ŠVI) 12:11

• Mometto (ITA) - Rossello (MON) 10:6
  • Papak (HR) - Majorel (FRA) 8:6

• Rossello (MON) - Majorel (FRA) 13:6

• Mometto (ITA) - Papak (HR) 13:6

KROG

PIERO AMERIO OSVOJIL ŠE DRUGO ZLATO

Najupešnejši igralec prvenstva je bil zagotovo Italijan Amerio, ki je zlati kolajni v dvojicah dodal še zlato v igri bližanja in zbijanja v krog. Debitant Damjan Sofronievski je tudi v tej disciplini nastopil odlično. V predtekmovalni skupini je osvojil prvo mesto z izvstnima rezultatoma 30 in 31, žrtvi pa sta bili italijanski Nemec Venuti in Črnogorec Djurović. V četrtfinalu je naletel na prav tako izvrstnega Rossella, ki je v repesažu predtekmovalne skupine izločil Francoza Poyeta in je po zmagi nad našim reprezentantom dobil krila ter prišel celo do finala.

• Amerio (ITA) - Montiel (LUX) 27:18
  • Colella (ŠVI) - Petričević (BiH) 18:17